میز ناهارخوری مناسب شما
image_pdfimage_print

میز ناهارخوری مناسب شما

میز ناهارخوری به‌‌عنوان یکی از وسایل مهم در منزل می باشد که شما می‌توانید برای غذا خوردن بر روی میز بنشینید. هنگام خرید میز باید بدانید کدام مدل مناسب منزل شما می باشد چرا که میز ناهارخوری یک وسیله‌ای است که نباید در انتخاب آن عجله کنید.

انواع میز ناهارخوری با شکل، جنس و سبک های متفاوت در بازار وجود دارد که برای فضاهای مختلف با سبک‌های متفاوت ساخته شده است. قبل از این‌که برای خرید یک میز ناهارخوری مناسب به بازار بروید باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

فضای مورد استفاده، جنس میز و متناسب بودن آن با دکوراسیون سایر قسمت های منزل از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. انتخاب میز ناهارخوری برای افراد دشوار می باشد اما شما با کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کمی دقت و وسواس موشکافانه یک انتخاب مؤثر داشته باشید.

میز ناهارخوری مناسب شما

سبک‌های متفاوت میز ناهارخوری

سبک‌های مختلفی از میز ناهارخوری وجود دارد که شناخت آن می‌تواند شما را در یک انتخاب مناسب کمک کند. برای انتخاب یک سبک مناسب میز ناهارخوری شما می‌بایست از شیوه زندگی خود شروع کنید.

با تعیین سبک زندگی خود می‌توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید این‌که چطور و کجا می‌خواهید از میز ناهارخوری خود استفاده کنید که یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب سبک مناسب برای خرید میز ناهارخوری می‌باشد. همان‌طورکه اشاره شد سبک‌های متفاوتی از میز ناهارخوری در بازار وجود دارد.

همچنان سبک سنتی به‌‌عنوان یکی از متداول‌ترین سبک هایی است که در میز ناهارخوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبک از میز ناهارخوری اغلب با چوب حک شده و یا دارای ساختار دقیق می‌باشد که به‌‌عنوان یک سبک باشکوه و قدرتمند شناخته می شود.

میز ناهارخوری با سبک مدرن ترکیبی زیبا از ابزار و زیباشناسی بوده که از قرن بیستم رشد خود را با خطوطی تمیز و زیبا شروع کرده است. سبک های روستایی و یا طبیعی میز ناهارخوری از چوب‌های بدون رنگ در اشکال طبیعی مختلف ساخته شده‌است که به‌صورت دستی روی آن حکاکی شده و حس بودن در طبیعت را به شما منتقل می کند.

برخی از میزهای ناهارخوری با تمرکز بر سادگی و کاربری بدون زرق‌وبرق و غیرضروری ساخته می شوند. طراحی‌های امروزی میز ناهارخوری می‌تواند طیف گسترده‌ای را شامل شود که به لحاظ معنائی ظاهر زندگی معاصر را به نمایش می‌گذارد. میزهایی با سبک معاصر می‌توانند با هر جنس و دکوراسیونی ست شوند.

اندازه مناسب برای میز ناهارخوری

اندازه مناسب برای میز ناهارخوری به گونه‌ای می‌باشد که شما باید به جزئیات آن توجه کنید. بسیار مهم و حیاتی است که میز ناهارخوری شما علاوه بر راحتی، متناسب با مقیاس اتاق غذاخوری شما باشد. مطمئناً نمی‌خواهید که میز ناهارخوری شما خیلی بزرگ و کوچک باشد. اگر از دستورالعمل‌های اندازه‌گیری اولیه قبل از خرید میز پیروی کنید می‌توانید یک میز ناهارخوری مناسب انتخاب کنید. به‌صورت کلی شما باید به موارد زیر توجه کنید:

– باید فاصله‌ای بین میز و دیوار بیست و چهار سانتی‌متر باشد تا افراد به‌راحتی بتوانند بر روی میز بنشینند و یا از آن بلند شوند.

– اگر افراد قصد رفتن به پشت میز را دارند فاصله مجاز بین میز و دیوار باید سی و هشت سانتی‌متر باشد.

– فاصله بین صندلی‌ها باید بیست و چهار سانتی‌متر بوده تا آرنج افرادی که کنار هم نشستند هنگام غذا خوردن به هم برخورد نکند.

– حداکثر عرض میزهای ناهارخوری باید چهل و هشت سانتی‌متر باشد. باید به این نکته دقت کنید هرچه فضا بیشتر باشد مهمانان نمی‌تواند به تمامی موارد روی میز دسترسی داشته باشند و صحبت کردن برای آن‌ها سخت و دشوار می شود.

انواع میز ناهارخوری با اشکال مختلف

اگر فضای کافی برای قرار دادن میز ناهارخوری در اختیار دارید بهتر است مدل میز ناهارخوری خود را بر اساس تعداد افرادی که به‌صورت معمول برای شام بر روی میز می‌نشینند انتخاب کنید. انتخاب شکل و مدل میز ناهارخوری باعث ایجاد یک فضای دل‌نشین در منزل می شود اما میز ناهارخوری در شکل‌های مختلف مانند مربع، مستطیل، دایره و اشکال دیگر توسط شرکت‌های تولیدکننده روانه بازار شده است تا پاسخ‌گوی تمامی نیازها و سلایق باشد. ما می‌خواهیم به اشکال مختلف میز ناهارخوری بپردازیم.

میز مستطیلی شکل

در میان انواع میزهای ناهارخوری که در بازار وجود دارد میز مستطیلی شکل به‌‌عنوان یکی از شایع‌ترین و محبوب‌ترین میزهای موجود شناخته می شود. این میز برای خانواده‌های چهارنفره بسیار مناسب می باشد چراکه دارای انعطاف‌پذیری خاصی بوده و قسمت‌های مهمی از آن قابلیت تاشو دارد که با باز شدن آن طول میز افزایش پیدا می‌کند. انواع میز ناهارخوری مستطیلی که دارای کارآمدترین ویژگی‌ها هستند برای دکوراسیون های مدرن بکار می روند.

میز مربعی شکل

ساده‌ترین طراحی برای میزهای ناهارخوری که در بازار وجود دارد مربعی شکل بوده که بهترین انتخاب برای اتاق‌های مربعی می‌باشد. زمانی که تعداد مهمانان شما کم است انتخاب میز مربعی بسیار هوشمندانه بوده چرا که باعث می شود تا فضای کمی را اشغال کند. میز ناهارخوری مربعی شکل برای رستوران‌های کوچک و فضاهای کوچک محیط قابل استفاده می‌باشد. می‌توانید دو میز ناهارخوری مربعی شکل را در کنار یکدیگر قرار داده تا برای موارد خاص یک میز ناهارخوری مستطیلی شکل داشته باشید.

میز دایره ای شکل

استفاده از میز ناهارخوری گرد برای اتاق‌های کوچک بسیار کاربردی می باشد. میزهای دایره‌ای امکان تغییر موقعیت صندلی رابرای شما فراهم کرده و باعث ایجاد یک محیط دنج و صمیمی می شود. بنابراین برای مهمانی‌های با گروه‌های کوچک بهترین انتخاب می‌باشد. میزهای ناهارخوری دایره‌ای‌شکل می‌تواند این احساس را درون شما ایجاد کرده تا افراد با صمیمیت بیشتری دور هم بنشینند. برای افزایش اندازه میز دایره شکل می‌‌توان مدل‌های تاشوی آن را انتخاب کرده که در صورت لزوم به شکل بیضی تغییر می‌دهند و امکان پذیرایی افراد بیشتر را ممکن می‌سازند.

میز بیضی شکل

از دیگر میزهای محبوبی که در بازار وجود دارد میز ناهارخوری بیضی‌شکل بوده که مانند میز دایره ای دارای سطحی منحنی می باشد، با این تفاوت که فضای بیشتری را اشغال می‌کند. میز ناهارخوری بیضی‌شکل به مانند میزهای مستطیلی است اما به دلیل گوشه‌های گردی که دارد از لحاظ بصری فضای کمتری را اشغال می‌کند. میزهای ناهارخوری بیضی‌شکل برای اتاق‌های کوچک و باریک مناسب می باشد. بسیاری از مدل‌های بیضی دارای قسمت تاشو برای افزایش ظرفیت است.

میز بیضی شکل آدریان

میز ناهارخوری فرم آزاد

میزهای ناهارخوری فرم آزاد تعریف خاصی نداشته و این مدل‌ها شامل نمونه‌های زیادی از میزها با اشکال متفاوت است که ممکن است استانداردها را نیز رعایت نکند. مانند یک میز ال شکل که فقط یک جفت پایه داشته‌ای و نمونه‌ای از میزها که شبیه مثلث گرد هستند.

یکی از راه‌های مفید درهنگام استفاده از میز ناهارخوری در منازل کوچک این است که از اپن به‌‌عنوان میز ناهارخوری استفاده شود. این مدل میز ناهارخوری در خانه‌هایی با سبک مدرن و حتی کلاسیک مورد استقبال قرار گرفته و افراد زیادی ترجیح می‌دهند که از اپن آشپزخانه خود به‌نحو احسن استفاده کنند. اگر فضای منزل شما کوچک می باشد ولی تمایل به استفاده از مدل‌های تاشو و یا اپن به‌‌عنوان میز ندارید به شما توصیه می‌شود از میزهای ناهارخوری دایره‌ای یا بیضی‌شکل استفاده کنید. این مدل‌ها به دلیل منحنی شکل بودن و نداشتن زاویه برای هر فضایی قابل استفاده می‌باشد. در نظر گرفتن میز ناهارخوری یکی از نکات مهمی است که می‌بایست رعایت کنید.

جنس‌های متفاوت انواع میز ناهارخوری

انواع میز ناهارخوری با جنس‌های چوب، سنگ و یا شیشه در بازار وجود دارد. میز ناهارخوری چوبی یکی از متداول‌ترین نمونه‌ها بوده که با اغلب سبک‌ها همخوانی دارد. در برخی از انواع مدل‌ها نیز میز ناهارخوری چوبی دارای قفسه‌های کارآمد می باشد. میزهای شیشه‌ای بسیار ظریف بوده و زیبایی‌های منحصربه‌فردی را برای اتاق ناهارخوری فراهم می آورد.

این مدل میز از نظر بصری بسیار زیبا بوده و فضایی مدرن را برای برقراری ارتباط ایجاد می‌کند. میز ناهارخوری لمینت بر پایه ساخت‌وساز چند لایه بوده که سطوح مقاومی را ایجاد می‌کند که در برابر سایش از مقاومت زیادی برخوردار است. میزهای ناهارخوری فلزی دارای لبه‌های سخت بوده که برای دکوراسیون مدرن کاربردی است. این مواد در برابر زنگ‌زدگی مقاوم می باشد.

میز ناهارخوری فلزی در فضاهایی با سبک صنعتی و یا معاصر بسیار سازگار است. سنگ مرمر به‌‌عنوان میز آشپزخانه نیز کاربرد دارد و در برخی از مدل‌ها ی لوکس نیز قابل استفاده می‌باشد. هر فضایی دارای ظرافت و شکوه خاص خود بوده که با قرارگیری یک میز ناهارخوری از جنس سنگ مرمر می تواند منحصربه‌فرد باشد.

  انواع میز ناهارخوری با ظرفیت متفاوت

ظرفیت میز ناهارخوری به تعداد افرادی که می‌توانند دور میز بنشینند بستگی دارد، اما زمان انتخاب ظرفیت مناسب برای میز ناهارخوری شما باید به فضایی که در اختیار دارید توجه کنید. به‌‌عنوان مثال استفاده از میز ناهارخوری دوازده نفر در یک اتاق سه در چهار عقلانی به نظر نمی‌رسد چرا که افراد نمی‌توانند به‌راحتی صندلی‌ها را حرکت داده تا روی آن بنشینند. میز ناهارخوری در ظرفیت‌های مختلف دونفره، چهارنفره، شش نفره، هشت نفره و بیشتر موجود می باشد. زمان انتخاب ظرفیت مناسب شما می‌بایست فاصله استاندارد میز از دیوار و همین‌طور فاصله صندلی ها از هم دیگر را رعایت کنید. نحوه طراحی اتاق ناهارخوری بسیار مناسب و حائز اهمیت می‌باشد.

میز ناهارخوری مناسب شما

چگونه اتاق ناهارخوری خود را طراحی کنیم؟

به شیوه‌های مختلفی می‌‌توان یک اتاق ناهارخوری را طراحی کرد و در آن از انواع میزهای ناهارخوری با مدل‌ها و سبک‌های متفاوت استفاده کرد. متغیرهای زیادی مانند سبک، اندازه، جنس و ویژگی‌های مختلفی دیگری وجود دارد که انتخاب هرکدام می‌تواند باعث ایجاد یک دکوراسیون مختلف شود. نکته اصلی در طراحی اتاق ناهارخوری این است که باید به تمامی متغیرهای مؤثر در طراحی دقت کنید. اتاق‌های ناهارخوری به دو نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل فضاهای محصور شده و یا مشترک هستند. اگرچه برخی از مردم اتاق غذاخوری رسمی را ترجیح می دهند اما بیشتر مردم به فضای باز یا همان مشترک که شامل آشپزخانه، اتاق نشیمن و محل غذاخوری می باشد تمایل دارند.

در زمان‌های گذشته برای ایجاد یک فضا خوب و فضای غذاخوری رسمی نیاز به اتاق مجزا بوده است اما امروزه در فضاهای مشترک می‌‌توان یک فضای غذاخوری رسمی ایجاد کرد.

در طراحی اتاق غذاخوری به‌صورت معمول از میز ناهارخوری مستطیلی شکل استفاده می‌شود اما استفاده از مدل‌های دیگر میز ناهارخوری مانند میز ناهارخوری دایره‌ای و بیضی‌شکل نیز ممکن خواهد بود.

اتاق‌های غذاخوری سنتی برخلاف نگاه های رسمی که در جامعه وجود دارد یک فضای صمیمی را ایجاد می کند. این سبک‌ها گفتگوهای خانوادگی و به اشتراک گذاشتن ایده‌های اعضای خانواده را یادآور می شود. سبک سنتی را می‌‌توان با رنگ‌های تیره و حتی روشن اجرا نمود. در این سبک از اتاق اغلب از میز ناهارخوری منحنی‌شکل مانند دایره و بیضی برای ایجاد فضاهای صمیمی و گواهی رسمی استفاده می‌شود. سبک‌های دیگری در طراحی میز ناهارخوری وجود دارد که به سبک کلبه روستایی معروف است.

راحتی صندلی‌های میز ناهارخوری در این سبک باعث می‌شود تا افراد به گفتگوهای طولانی مدت تشویق شوند. برای طراحی این سبک باید فضای مطلوبی را ایجاد نمود. طراحی سبک ساحلی برای اتاق غذاخوری فضای آرام را ایجاد می‌کند چرا که احساس می کنید میز ناهارخوری شما در کنار ساحل قرار داشته و با استفاده از انواع مواد طبیعی مانند انواع سنگ‌ها در این سبک می توانید جلوه طبیعی ایجاد کنید.

میز ناهارخوری متناسب با دکوراسیون داخلی

اگر میز ناهارخوری شما به آشپزخانه و یا اتاق نشیمن قابل تعمیم می‌باشد یعنی فضای مورد استفاده آن‌ها مشترک است و شما شانس استفاده از آن را برای موارد بیشتر خواهید داشت چرا که نه‌تنها فقط برای صرف غذا بلکه می‌توانید برای انجام سایر کارهای روزانه روی آن نشسته و مشغول به کار شوید.

در میان انواع مدل‌های میز ناهارخوری که به شما معرفی کرده ایم، اکثر مردم به دنبال میزی سبک با سطحی بادوام هستند که به راحتی آسیب نبیند. میزهای ناهارخوری از جنس چوب، فلز، شیشه، لمینت و سنگ در بازار وجود دارد. اگر به دنبال خرید یک میز ناهار خوری رسمی هستید می‌توانید به دنبال میزهای مستطیلی شکل باشید.

البته می‌‌توان از اشکال دایره‌ای و بیضی شکل برای میز ناهارخوری و ایجاد فضای رسمی استفاده کرد. اگر فقط چندبار در سال از میز ناهارخوری برای پذیرایی مهمانان استفاده می‌کنید می‌توانید میزی را خریداری کنید که قابل تعمیم باشد. برخی از انواع مدل‌های میز ناهارخوری تاشو است یعنی در صورت عدم استفاده می‌‌توان آن‌ها را جمع کرد که فضای کمتری را اشغال می کند. برای طراحی سبک اتاق غذاخوری سبک شخصی شما تاثیرگذار است اما در نهایت بهتر است سبکی را انتخاب کنید که با فضای منزل شما متناسب باشد.

از نظر شما میز ناهارخوری مناسب شما چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *