آشنایی با انواع تخت خواب
image_pdfimage_print

آشنایی با انواع تخت خواب

از وسایل ضروری هر منزل، بخصوص اتاق خواب‌ها، تخت خواب است. این وسیله‌ی کاربردی که معمولاً در هر شبانه روز حداقل ۷ ساعت را جهت استراحت روی آن می‌گذرانیم، باید ویژگی‌های منحصربفردی داشته باشد. معمولاً زوج‌های جوان در ابتدای شروع زندگی‌شان دغدغه‌های خرید وسایل منزل را دارند که از مهمترین آنها می‌توان به تخت خواب اشاره کرد. حال آنکه خانواده‌هایی نیز هستند که درصدد تهیه تخت خواب برای فرزندان‌شان می‌باشند.

لازم به ذکر است که خرید تخت خواب نوزاد نسبت به خرید این وسیله برای دیگر سنین، از حساسیت بیشتری برخوردار است. با این حال آیا با خصوصیات یک تخت خواب مناسب آشنا هستید؟ ما در ادامه شما را با انواع تخت خواب آشنا خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم نکات خوبی را برای خرید این وسیله‌ی کاربردی در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی با انواع تخت خواب

انواع تخت خواب و آشنایی با انواع تخت خواب

تخت خواب نوزاد

طبیعتاً با توجه به اهمیت محافظت از نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند، توصیه می‌شود که تخت خواب‌های استفاده شده برای این رده از سنین، از حفاظ یا نرده برخوردار باشد. در این صورت اطمینان خاطر والدین از حفظ سلامت کودکان کاملاً برقرار خواهد بود. ضمناً خانواده ها توجه داشته باشند که اگر اتاق کودک‌شان کوچک است می‌توانند از تخت‌های چرخ‌دار استفاده کنند تا هر زمان که لازم شد، تخت را به حال یا اتاق دیگری جابجا کنند. لازم به ذکر است که تخت خواب‌های کودک که در حال حاضر در بازار موجود است تطابق پذیری‌شان با سنین نوزاد کاملاً وجود دارد، این یعنی با بالا رفتن سن نوزاد جای نگرانی برای خرید دوباره تخت خواب وجود نخواهد داشت.

تخت خواب دو نفره

تخت خواب‌های دو نفره بیشترین فروش را دارند. این گونه تخت‌ها با سبک‌های مختلفی ساخته می‌شوند. از جمله‌ی این سبک‌ها می‌توان به سبک فانتزی، سلطنتی، کلاسیک یا مدرن اشاره کرد. برای خرید هر کدام از سبک‌ها باید ویژگی‌های خاص هر کدام را در نظر بگیرید. البته قبل از انتخاب، در نظر گرفتن متراژ و حالت اتاق نیز می‌تواند به شما کمک کند. از مواردی که به زیبایی تخت خواب‌های دونفره کمک می‌کند دارا بودن تاج تخت می‌باشد.

تخت خواب دو طبقه

معمولاً تخت خواب های دو طبقه را برای اشغال نکردن بیش از اندازه‌ی فضا در نظر می‌گیرند. این اتفاق هم اکثراً در خوابگاه‌ها یا محیط‌های عمومی صورت می‌پذیرد. تخت های دو طبقه از روی هم قرار گرفتن دو تخت ایجاد شده و به وسیله‌ی پایه‌ی محکمی به هم چفت می‌شوند. انتخاب تخت خواب دو طبقه برای خانواده‌هایی که دو پسر و یا دو دختر دارند اما اتاق مجزایی برای اختصاص دادن به هر یک ندارند هم کاربرد دارد.

تخت خواب تاشو

برای اتاق خواب‌هایی که فضای کمی دارند، بهترین انتخاب استفاده از تخت خواب‌های تاشو است. استفاده از فضا در زمان بیداری بعد از جمع شدن تخت خواب به سمت دیوار دست خانواده ها را برای انجام دیگر کارهای ضروری در اتاق باز نگه می‌دارد. در نظر داشته باشید که جنس این‌گونه تخت خواب‌ها از ام دی اف فشرده خواهد بود. طرح و مدل این‌گونه تخت خواب‌ها را می‌توانید با توجه به دکوراسیون اتاق در نظر بگیرید.

تخت خواب بادی

به دلیل آنکه استفاده از این تخت خواب‌ها آسودگی خیال را در پی خواهد داشت ممکن است برای افراد مختلف در اولویت خرید باشد. در واقع تخت خواب بادی دقیقاً مثل تخت های معمولی است، تنها تفاوت آنها جنس ساخت‌ تخت بادی می‌باشد که از فنر یا الیاف خواهد بود که درون آنها از هوا پر شده و سپس مورد استفاده قرار خواهد گرفت. معمولاً به دلیل مخمل بودن تخت خواب‌های بادی حمل آن نیز آسان بوده و براحتی با پمپ باد، از هوا پر خواهد شد.

مبل تخت خواب شو

بعضی از مدل مبل‌ها هستند که کاربرد چند منظوره دارند. در واقع برای منازلی که فضا آنقدر وجود ندارد تا وسایل مهمی مانند تخت، مبل و … به طور جداگانه تهیه شوند، استفاده از مبل های چند منظوره توصیه می‌شود. این مدل از مبل‌ها به تخت تبدیل می‌شوند و بعد از استفاده می‌توان دوباره آنها را به حالت اولیه‌شان ( یعنی مبل یا کاناپه ) تبدیل کرد. این‌گونه مبل تخت خواب شو را باید از مراکز مخصوص به خود تهیه نمایید.

تخت خواب سلطنتی

یکی از انواع تخت خواب ها که می تواند به زیبایی اتاق نیز کمک کند، تخت خواب‌های سلطنتی است. این نوع از تخت ها در دو مدل بدون ستون و ستون‌دار قابل تهیه هستند. معمولاً جنس آنها از چوب است و بر روی ستون‌ها و حتی بدنه‌شان منبت کاری شده است. در نظر داشته باشید که تخت‌های مدل سلطنتی نسبت به دیگر انواع تخت‌ها گران‌تر خواهند بود.

تخت خواب فرفوژه

نوع دیگری از تخت خواب ها فرفوژه نام دارد که بسیار سبک هستند و حمل و نقل آن‌ها بسیار آسان است. این گونه تخت ها برای اجاره نشین‌ها که مجبور به رفت و آمد هستند مناسب خواهد بود. با توجه به اینکه تخت های فرفوژه از مقاومت خوبی برخوردار هستند، براحتی دچار شکستگی و پوسیدگی نخواهند شد. طرح‌های این نوع از تخت خواب که با فلز کار می‌شود از ظرافت و زیبایی چشمگیری برخودار است. لازم به ذکر است که اجزای تخت خواب فوفوژه براحتی از هم جدا خواهند شد.

تخت خواب یک و نیم نفره

این نوع تخت نیز بیشتر بوسیله‌ی مادر و فرزندان استفاده خواهد شد. ابعاد تخت و خواب یک و نیم نفره به طور تخمینی در حدود ۱۴۰ در ۲۰۰ است. ناگفته نماند که افراد قدبلند نیز می‌توانند از این تخت خواب استفاده کنند چرا که فضای خوبی را برای استراحت بهتر در اختیار این‌گونه افراد قرار می دهد.

تخت خوای کینگ

بزرگترین اندازه برای تخت خواب را تخت‌های دو نفره کینگ دارند. این گونه تخت ها نیز برای افرادی مناسب است که در خواب زیاد غلت میزنند و یا زوج هایی که فرزندان کوچک‌شان روی یک تخت می‌خوابند.

تخت خواب کوئین

طبق آمارها پرفروش ترین تخت خواب‌ها را می توان به این نوع از تخت‌ها اختصاص داد. دلیل این امر نیز استاندارد بودن سایز آن است که براحتی برای این تخت می‌توان روتختی تهیه کرد. سایز تخت خواب کوئین در حدود ۱۴۰ در ۲۰۰ است.

آشنایی با انواع تخت خواب

در هنگام خرید تخت خواب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

زمانی که برای خرید یک تخت خواب به مراکز فروش وارد شوید، با انواع تخت ها مواجه خواهید شد. در این صورت اگر ویژگی های یک تخت مناسب را ندانید برای انتخاب درست به مشکل خواهید خورد. بنابراین ما در ادامه قصد داریم تا ویژگی های یک تخت خواب مناسب را بازگو کنیم.

ارتفاع تخت خواب

در نظر داشته باشید که اگر یک تخت خواب از زمین فاصله کمی داشته باشد، میکروب ها براحتی رشد پیدا خواهند کرد. لذا باید ارتفاع تخت با زمین حدود ۴۰ سانتی متر باشد. کمتر یا بیشتر بودن ارتفاع به طور حتم مشکلاتی را برایتان ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است که فرقی نمی‌کند که تخت یک نفره یا دونفره باشد. همچنین ارتفاع تخت های کودکان با توجه به سن‌شان در نظر گرفته خواهد شد که معمولاً از ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر متغییر است. ارتفاع در تخت های دو طبقه نیز حداقل ۷۵ و حداکثر ۱۷۰ سانتی متر می‌باشد.

پایه های قوی

برای انتخاب یک تخت باید به محکم بودن پایه های آن نیز دقت شود. اگر پایه ها نتواند به خوبی وزن تشک و فرد را تحمل کند، خیلی زود دچار شکستگی و فرسودگی خواهد شد.

حمل و نقل آسان

جابجایی راحت تخت یکی از ویژگی هایی است که هر تختی باید آن را داشته باشد. خوشبختانه در اکثر تخت‌ها این موضوع رعایت شده است، به طور که قطعات یک تخت از یکدیگر جدا خواهند شد که در این صورت جابجا کردن تخت به آسانی انجام خواهد شد.

جنس تخت خواب

برای خرید تخت خواب با جنس چوب یا ام دی اف حتماً باید به لبه‌های آن دقت ویژه ای کنید. چرا که لب پریدگی در این گونه جنس‌ها زیاد دیده می شود. همچنین برای تخت هایی که از جنس فلز هستند نیز به گوشه های تخت دقت کنید تا هر گونه برش‌کاری غیراستاندارد در آن دیده نشود.

ابعاد تخت خواب

ابعاد تخت خواب ها باید با توجه به نوع کاربری آنها در نظر گرفته شود. معمولاً برای تخت های یک نفره یا دو طبقه، ۹۰ در ۲۰۰ در نظر گرفته می شود. تخت های دو نفره نیز ۱۶۰ در ۲۰۰ خواهد بود. برای کودکان اندازه استاندارد تخت ۶۰ در ۱۴۰ می‌باشد. اگر درشت هیکل هستید می‌توانید تخت هایی با عرض ۱۸۰ و یا حتی ۲۰۰ انتخاب کنید.

رنگ تخت خواب

مسلماً انتخاب رنگ تخت خواب کاملاً سلیقه ای خواهد بود. اما باید در نظر داشته باشید که رنگ تخت خواب های کودک معمولاً شاد در نظر گرفته می‌شود. یکی دیگر از عواملی که برای تعیین رنگ تخت خواب باید به آن توجه شود، رنگ دکوراسیون اتاق می‌باشد. به طور کلی رنگ قهوه ای در اکثر اتاق‌ها مناسب خواهد بود.

تاج تخت خواب

یکی از مواردی که تخت خواب ها را زیباتر نشان می‌دهد، انتخاب تاج یا پشتی تخت می‌باشد. پشتی‌ها در نوع های مختلفی مانند پارچه ای، برجسته، مخملی یا چرمی وجود دارند. اگر عادت به استفاده از پشتی بر روی تخت دارید توصیه می‌کنیم که حتماً نوع بلند آن را تهیه کنید.

قیمت تخت خواب

پر واضح است که قیمت یک تخت خواب به عوامل متعددی بستگی دارد که هر یک از این عوامل را در بالا به آن اشاره کردیم. ضمن اینکه هر چه تخت بزرگتر و کیفیت آن بهتر باشد بر افزایش قیمت تخت موثر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *