image_pdfimage_print

نکاتی در مورد صندلی اداری مناسب

اینکه بخواهید یک صندلی مناسب اداری داشته باشید حق شماست و هر چه برای این کار بودجه تخصیص دهید بدون شک برای سلامتی خودتان بودجه را خرج کرده اید و در آینده از بسیاری از بیماری های ارتوپدی در امان خواهید بود. این کار در واقع یک نوع سرمایه گذاری برای سلامتی کارمندان در ادارات و شرکت ها نیز می باشد. در ادامه این متن سعی داریم برای انتخاب یک صندلی خوب و آرگونومیک به شما کمک کنیم و این کار را از دید پزشکان و متخصصان انجام خواهیم داد.
صندلی اداری خوب یک پشتیبان کمری کامل دارد.

خیلی مهم است که صندلی های اداری راندمان یک فرد را بالا ببرند و این کار را از طریق کاهش زمان تلف شده برای استراحت انجام می دهند که بسیار مهم است. یکی از ویژگی های صندلی اداری مناسب این است که باید راحت باشد و قسمت پشتی آن باید تمام سطح بدن که با صندلی در تماس است را پوشش دهد. همچنین از دیگر ویژگی آن این است که در چند پوزیشن مناسب تنظیم شود که این موارد شامل مراقبت از کمر، قد و تکیه گاه مناسب است.
صندلی اداری مناسب دارای نشیمن گاه آبشاری است.

صندلی اداری مناسب

صندلی اداری اگر استاندارد و مناسب باشد در قسمت جلوی نشیمن گاه خود دارای حالت آبشاری ( مدلی که در جلو نشیمنگاه یک حالت منحنی رو به پایین دارد) است. وجود این حالت در صندلی باعث می شود زانو خسته نشوند و از ایجاد دردها در ناحیه زانو جلوگیری می کند.
نشیمنگاه صندلی باید دارای حالتی باشد که بتوان به آن شکل داد تا وزنی که بدن دارد را بر روی تمام قسمت های نشیمن پخش کند و در این حالت نشستن راحت باشد و خستگی ایجاد نکند. لبه نشیمنگاه باید نرم و انعطاف پذیر باشد تا فشار بیش از حد به باسن و ران تحمیل نکند. همچنین این راحتی باید در قسمت انتهای نشیمن گاه هم رعایت شود.

مفاصل شما باید در زاویه ۹۰ راحت باشند

اگر می خواهید خوب بودن و یا بد بودن یک صندلی را بررسی کنید اولین کار این است که ببینید صندلی اداری زمانی که در زاویه ۹۰ درجه است لگن، زانو و ساق شما احساس راحتی دارد و یا خیر. اگر احساس فشار داشتید بدون شک صندلی مناسب شما نیست. به طور مثال اگر در زاویه ۹۰ درجه در قسمت لگن احساس ناراحتی داشتید به این دلیل است که صندلی یا کوتاه یا بلند است. در مورد زانو و مچ پای هم همین حالت وجود دارد.

تنفس و راحتی پوست شما

این موضوع بدون شک در ۹۵ درصد مواقع مورد بررسی قرار نمی گیرد زیرا این موضوع مهم است که شما اگر قرار است نیمی از روز خود را بر روی این صندلی بنشینید باید بررسی کنید که با پوست شما نیز سازگار باشد. الیافی که به عنوان روکش برخی از صندلی ها مورد استفاده قرار می گیرد گاهی اوقات ممکن است ایجاد حساسی و خارش و سوزش و قرمزی پوست کند و یا اینکه در فصل تابستان باعث ایجاد گرمای بیش از حد شود. پس اگر می خواهید با آرامش کامل به کار خود برسید به این موضوع نیز دقت داشته باشید.

صندلی اداری شما باید تنظیم پذیر باشد

ازمهمترین ویژگی صندلی اداری این است که بتوان در هر جهتی آن را تنظیم نمود. صندلی اداری باید در جهت های عمودی و افقی و جلو و عقب قابل تنظیم باشد به گونه ای که بدن در وضعیتی مناسب و عالی قرار گیرد تا بتوانید بدون احساس درد و خستگی روز خود را بر روی این صندلی در محل کار بگذرانید.
تنظیم صندلی اداری باید خیلی راحت انجام پذیرد.

این نکته بسیار مهم است که تنظیم صندلی اداری باید بدون نیاز به یک وسیله خاص، قابل انجام باشد. در این صورت فرد استفاده کننده از صندلی در هر زمان و مکانی به راحتی می تواند تنظیمات دلخواه خود را انجام دهد.

پس هنگام خرید حتما این موضوع را بررسی کنید و به همه چیز دقت داشته باشید زیرا شما هستید که باید نیمی از روز خود بر روی این صندلی بگذرانید.
صندلی اداری باید در هر حالتی شما را حمایت کند.

حمایت کردن صندلی اداری مناسب باید همیشگی باشد و در هر حالتی قابل انجام باشد. حتی زمانی که می خواهید کمی استراحت کنید و یا در اصطلاح بر روی صندلی لم دهید در این حالت باید از گردن شما حمایت صورت گیرد و یا اینکه به دنبال زاویه ای مناسب برای مانیتور هستید که گردن باید آن را ایجاد کند.

صندلی اداری مناسب

یک صندلی اداری باید از کمر شما در حین کار حمایت کند

نشیمنگاه صندلی اداری اگر خیلی بزرگ و یا خیلی بالا باشد ممکن است تکیه گاه مناسبی محسوب شود اما باز هم می تواند برای کارمندان دردهای مفصلی را ایجاد کند. زیرا در این حالت نمی توان گفت که صندلی از ویژگی های مناسب تکیه گاه بهره مند می باشد. دیده شده که بسیاری از کارمندان به جای این که به قسمت پشتی صندلی تکیه دهند به جلو خم می شوند تا بتوانند پاهایشان را بر روی زمین قرار دهند. همین حالت باعث می شود که ستون فقرات در وضعیت بسیار نامناسبی قرار گیرد و فشار بسیاری بر روی دیسک ها وارد شود.

صندلی اداری مناسب شما را به حرکت کردن تشویق میکند

اگر حرکت و صندلی اداری مناسب این کار باعث می شود شما اشتیاق بیشتری برای آن داشته باشید زیرا به خوبی شما را حمایت می کند و در نتیجه باعث می شود که خون و اکسیژن به طور مناسب در گردش باشد.

شانه و بازو فراموش نشود!

متخصصان کایروپرکتیک بر این عقیده هستند که صندلی خوب باید احساس راحتی در بازوها و شانه ایجاد کند. از این رو اگر می خواهید یک صندلی اداری نامناسب را بشناسید این است که برای قرار گیری آرنج بر روی دسته صندلی شما باید شانه های خود را بالا نگه دارید.
زیرا خیلی مهم است که دست شما در هنگام قرار گیری بر روی دسته های صندلی راحت باشند تا احساس درد بیشتر و خستگی در اعضا نداشته باشید.
نکته که نشان میدهد صندلی اداری شما نیاز به تعویض دارد.

در بالا در مورد این که صندلی اداری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد صحبت کردیم حال در این قسمت می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا صندلی اداری کنونی شما نیاز به تعویض دارد یا خیر؟
به بدن خودتان نگاه کنید – اگر درد دارید صندلی اداری شما باید عوض شود.

بدن انسان بدون شک برای تحمل کردن یک وضعیت خاص و ثابت در طولانی مدت طراحی نشده است. درد اولین و راحت ترین علامت و شیوه ای ست که بدن به شما هشدار می دهد تا صندلی خود را عوض کنید. صندلی اداری مناسب می تواند تا مدتی برای شما عالی باشد اما پس از گذشت چند سال نیاز است که نسبت به تغییرو تعویض آن اقدام نمایید.

صندلی خود را هر ۵ سال تعویض کنید

طبق نظر پزشکان صندلی اداری باید هر ۵ سال تعویض شود. این تعویض باعث می شود که کوسن های صندلی همیشه قدرتمند باقی بمانند تا بتوانند از شما حمایت کنند و اجازه ندهند بدن شما بیش از حد به درون صندلی کشیده و یا شما مجبور شوید که به جلو خم شوید.
اگر به نظر میرسه که از دست رفته پس از دست رفته!
اگر می بینید ظاهر صندلی شما خراب شده به طور مثال پارچه آن پاره شده این را بدانید که صندلی دیگر از دست رفته است و این موضع بر روی خود شما هم تاثیر خواهد گذاشت. پارگی های بالشتک صندلی هم می تواند بر حالت نشستن شما تاثیر زیادی داشته باشد. در واقع می توان گفت علائم اینکه نیاز است صندلی شما تعویض شود این است که صدماتی مانند پارگی یا خراش بر روی صندلی رخ داده باشد که در نهایت باعث می شود صدماتی هم به خود فرد وارد شود.

صندلی اداری شما دیگر از کمر شما محافظت نمیکند

اگر حس می کنید مهره های ستون فقرات شما دیگر تحت حمایت توسط تکیه گاه صندلی نیستند پس بدون شک وقت تعویض آن فرا رسیده است. اگر صندلی را تعویض نکنید باعث می شود که شما به سمت جلو خم شوید و این یعنی این که کمر شما در تحت فشار است تا شکل ستون فقرات شما را از حالت طبیعی خود تغییر دهد. در نتیجه فشار بیش از حدی به دیسک های شما وارد می شود و خون رسانی به سلول های نخاعی سخت تر خواهد شد.
اگر صندلی اداری شما حالت خوبی برای نشستن را برقرار نمی سازد.

در واقع یک حالت مطلوب یکی از گزینه های زیر می باشد:
باعث می شود پاهای شما را بر روی زمین قرار گیرند و یا اینکه بر روی یک زیر پایی مناسب.
یک فاصله کوچک بین لبه نشیمنگاه و پشت ساق شما ایجاد می کند.
ساق پاهای شما هم سطح و یا در پایین باسن و لگن شما قرار می گیرد.
یک حالت مطلوب برای کمر و پشت شما فراهم می کند تا استراحت لازم را داشته باشید.
از نشستن به یک صورت برای بلند مدت جلو گیری می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *